12 Mart 2010 Cuma

ALİAĞA, YÜKSEKOKUL VE FAKÜLTE İSTİYOR.

EKONOMİNİN YILDIZI ALİAĞA, EĞİTİMDE DE ATAĞA KALKTI

 

ALİAĞA, YÜKSEKOKUL VE FAKÜLTE İSTİYOR…

 

ALİAĞA’DAKİ KURUMLAR İLÇEYE FAKÜLTE KAZANDIRMAK İÇİN EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF DR. CANDEĞER YILMAZ’I ZİYARET ETTİ.

 

ALİAĞA KAYMAKAMI, BELEDİYE BAŞKANI, TİCARET ODASI BAŞKANI, İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ, SİYASİ PARTİ BAŞKANLARINDAN OLUŞAN ALİAĞA HEYETİ, İLÇEDEKİ YÜKSEKOKUL DERSLİKLERİNİN BÜYÜTÜLMESİ VE FAKÜLTE KURULMASI TALEBİYLE EGE ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNÜ ZİYARET ETTİ.

 

Türkiye’nin en büyük Sanayi ve ticaret kuruluşlarının, Ağır Sanayi Tesislerinin, dev limanların bulunduğu Aliağa, eğitimde de çıtayı yükseltiyor. İlçedeki kurum ve kuruluşlar, kentteki yüksekokul dersliklerinin geliştirilmesi, yeni bölümler açılması ve fakülte kurulması için harekete geçti. Bu amaçla; Aliağa Kaymakamı İbrahim Keklik, Belediye Başkanı Turgut Oğuz, Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, İl Genel Meclis Üyeleri ve Siyasi Parti İlçe Başkanlarından oluşan heyet, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz’ı ziyaret etti.

 

ALİAĞA, EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN FAKÜLTE İSTEDİ

Aliağa Kaymakamı İbrahim Keklik, halen Aliağa’da, Ege Üniversitesi Bergama MYO’na bağlı dersliklerin bulunduğunu ifade ederek, “Hızlı gelişen ilçemize artık bu yetmiyor. Aliağa olarak kentimizde bir yüksekokul ya da fakülte istiyoruz. Böyle bir eğitim kurumunu çok iyi standartlarda eğitim vermesi için ilçemizde her türlü imkân mevcut” dedi.

 

KAYMAKAM İBRAHİM KEKLİK: FAKÜLTE İSTİYORUZ

Ziyarette konuşan Aliağa Kaymakamı İbrahim Keklik, “Aliağa son yıllarda ekonomide hızlı ve çok dinamik bir bölge. Bölgemizde demir çelikten gemi söküme, Petro kimyadan, liman, taşımacılık ve lojistik sektörlerine kadar ekonominin tüm stratejik faaliyetleri yapılıyor. Böylesi hızlı büyüyen ve tüm Türkiye’deki ekonomiyi yakından ilgilendiren sektörleri barındıran kentimizde yetişmiş insan gücüne, ara elemana ihtiyaç var. Biz kentimizde Meslek Yüksek Okulu, Fakülte kurularak sanayimizin ihtiyaç duyacağı elemanları yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla da sizden Aliağamıza bir fakülte kazandırmanızı istiyoruz. Gördüğünüz gibi Aliağa’daki tüm kurum ve kuruluşlarımız tek yürek, birlik ve beraberlik içinde bu konuda çaba gösteriyor. Aliağa’nın mülki amiri olarak böyle bir girişimde bulunmanız halinde tüm imkânların seferber edileceğinin güvencesini size veriyoruz” dedi.

 

BAŞKAN OĞUZ: ÖĞRENCİLERİN BARINMA SORUNU OLMAYACAK

Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz da Belediye olarak kentte bir yüksekokul ya da fakülte kurulması sürecinde tüm olanakların kullanılabileceğini söyledi. Başkan Oğuz öğrencilerin barınma sorunu yaşamayacağını da ifade ederek “Aliağa’da öğrencilerimiz için yurtlar, misafirhaneler var. Belediyemizin kız öğrenci misafirhanesi hemen yüksekokul dersliklerinin yanında hizmet veriyor. Erkek öğrenciler için de bu yıl hizmete girecek. Öğrencilerin hiçbir barınma sorunu olmayacak” dedi.

 

ADNAN SAKA: ALİAĞA’DA SANAYİ VAR, ANCAK İHTİYAÇ DUYULAN ELEMANI YETİŞTİRECEK BİR BÜYÜK EĞİTİM KURUMU YOK.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve ALOSBİ Başkan vekili Adnan Saka, İzmir’deki tüm üniversitelerin kamp üslerini merkez ve İzmir’in güneyine kurduğuna dikkati çekerek, İzmir’in kuzeyinin tüm imkânlarına rağmen eğitim kurumlarının yeterince tercih etmediğini söyledi. Saka, “Tüm üniversiteler bölümlerini İzmir’in kuzeyi yerine güneyine kuruyor ama nitelikli eleman da bizdeki sanayiye lazım. Aliağa’da sanayi var, ancak ihtiyaç duyulan elemanı yetiştirecek bir büyük eğitim kurumu yok.

 

İzmir Limanına yılda 2500 gemi gelirken Aliağa’daki iskelelere yılda 4800 gemi geliyor. Yıllık 40 milyon ton yükleme boşaltma gerçekleşiyor. Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde 40-50 bin kişi çalışacak. Metro bu yılsonunda hizmete başlayacak. Kuzey Ege limanı, Çevre yolu, enerji yatırımları gerçekleştiriliyor. Bir fakülte ya da yüksekokul kurulacaksa bu mutlaka öncelikle Aliağa’da olmalıdır. Bu konuda sizden ve Üniversite Senatosu’ndan destek bekliyoruz.” Dedi.  

 

PROF. DR. CANDEĞER YILMAZ: “ALİAĞA YERLEŞKESİNDE GEMİ SÖKÜM VE YANGIN ALANLARINDA BRANŞ AÇILMASI İÇİN ÇALIŞMA YAPILMASI TALİMATINI VERDİM”

 

Aliağa’ya Sanayisi nedeniyle çok pozitif bir bakışımız var. Ben Aliağa Bölgesini çok iyi biliyorum. Sıklıkla da ziyaret ettiğim bir bölgedir. Aliağa Yerleşkesinde Gemi Söküm ve Yangın alanlarında branş açılması için çalışma yapılması talimatını verdim. YÖK’e sunacağız. Başka yeni bölümler de olabilir. Bölgedeki sanayi yerleşmesi ve canlı ekonomik yapısı ile ciddi bir ilgi görüyor. Aliağa zaten çok cazip bir bölge. Kişisel olarak da bu talebinize çok olumlu bakıyorum. Ancak böyle bir eğitim kurumu kurulabilmesi için senatonun da bu konuda görüşünün oluşması gerekir. Aliağa’da bir yerleşkemiz var. Bu yerleşkenin varlığı, bir süre sonra yüksekokul olacağının en somut belirtisidir. Biz verilerimizi topluyoruz, hazırlıklarımızı yapıyoruz.” dedi

 

ALİAĞA’YA DAVET ETTİLER

Görüşmede, Aliağa Kaymakamı İbrahim keklik, Rektör Yılmaz’ı Aliağa’ya davet etti. Aliağa Toplantının sonunda Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Aliağa heyetinin talebini Üniversite Senatosuna ve yetkili kurullarına sunacağını ve bu konuda belirlenecek stratejiye göre davranacaklarını, Nisan ayı içinde de Aliağa’yı ziyaret edeceğini belirtti.