12 Nisan 2010 Pazartesi

ALİAĞA TİCARET ODASI, DIŞ TİCARET EĞİTİMİ DÜZENLEDİ

ALİAĞA TİCARET ODASI, DIŞ TİCARET EĞİTİMİ DÜZENLEDİ

 

ALİAĞA TİCARET ODASI BAŞKANI SAKA; “DIŞ TİCARETE YÖNELMEK İSTEYENLER İÇİN ÇEŞİTLİ KURUMLAR TARAFINDAN BİRÇOK OLANAK SAĞLANIYOR. AMA BUNLAR YETERİNCE TANINMIYOR.”

 

Aliağa Ticaret Odası Dış Ticarette Fırsatlar konulu eğitim semineri düzenledi. Dış Ticaret konusunda Türkiye ve dünyanın yakından tanıdığı Prof. Dr. Özcan Güven tarafından verilen iki günlük eğitim programı Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda yapıldı. Seminerin Sonunda Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka ve Prof. Dr. Özcan Güven tarafından kursiyerlere katılım sertifikası verildi.

Seminerde; Temel İhracat- İthalat Eğitimi, Milli Destek Alan Fuarlar, Dış Pazar Araştırmaları, İhracat Teşvikleri ve İhracatta Pazarlama Konularında eğitim verildi. Eğitime; yeni mezun gençler, KOBİ’ler ve ilçede faaliyet gösteren kuruluşların firma yetkilileri katılarak ilgi gösterdi.

 

Destekler bilinmiyor

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “Geçtiğimiz ay KOSGEB ve ABİGEM işbirliğinde girişimcilik eğitimi düzenledik. Şimdi de Dış ticarette fırsatlar eğitimi düzenledik. Dış ticarete yönelmek isteyenler için çeşitli kurumlar tarafından birçok olanak sağlanıyor. Ama bunlar yeterince tanınmıyor. Eğitimimizde bunlar hem şirket temsilcilerine hem de iş yaşamına atılmak isteyen gençlerimize anlatıldı” dedi.

 

Küresel Rekabet güçleşti

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, küresel rekabet ortamında ticaret yapabilmek için bu tür eğitimlerin gerekli olduğunu belirterek, “Ülkemizde ve dünyada yaşanan her ekonomik güçlük rekabetin daha hale gelmesine neden oluyor. Böyle bir sert rekabetin olduğu dış ticarette daha rasyonel ve girişimci davranabilmek gerekiyor. Odamız tarafından düzenlenen iki günlük bu eğitimimizle katılımcılara çok faydalı bilgiler sunuldu. Eğitimimizin katılımcılara yararlı olmasını diliyorum” dedi.

 

Eğitimler sürecek

Başkan Saka, Aliağa Ticaret Odası’nın; Genç mezunların, kobilerin, dış ticaret yapmak isteyen kuruluşların, ihracatçı firmaların, sanayici ve iş adamlarının kendilerini geliştirmelerine, küresel pazarda söz sahibi olabilecek bilgi ve donanımı edinerek rakipleriyle mücadele güçlerini artırmalarına yardımcı olmak amacı ile yeni eğitimler düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

Eğitmen Prof. Dr Özcan Güven de Aliağa Ticaret Odası’nın reel sektörü doğrudan ilgilendiren konularda düzenlediği eğitimlerin önemine dikkati çekerek, “Aliağa Ticaret Odası, bölgenin gelişimi ve ticari potansiyelin artması için gerekli insan kaynağını eğitimlerle yetiştiriyor. Oda’nın bu eğitimlerinin katılanlara büyük katkısı olduğunu düşünüyorum” dedi.   

Eğitimin sonunda kursiyerlere katılım sertifikaları verildi.