7 Nisan 2010 Çarşamba

ALİAĞA TİCARET ODASI EĞİTİMLE PEYNİR YAPIMINI ÖĞRETECEK

ALİAĞA TİCARET ODASI EĞİTİMLE PEYNİR YAPIMINI ÖĞRETECEK

 

ALİAĞA TİCARET ODASI VE TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ İŞBİRLİĞİNDE ALİAĞA VE KÖYLERİNDEKİ EV HANIMLARI VE GENÇ KIZLARA SAĞLIKLI VE DAHA VERİMLİ PEYNİR YAPIMI ÖĞRETİLECEK.

 

ADNAN SAKA: PEYNİR, SOFRALARIMIZIN VAZGEÇİLMEZ BİR BESİNİ. DOLAYISIYLA SAĞLIKLI PEYNİR ÜRETİMİ TOPLUM SAĞLIĞINI YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

 

Aliağa Ticaret Odası ile Tarım İl Müdürlüğü işbirliğinde 12 Nisan Pazartesi günü Aliağa Ticaret Odası’nda Uygulamalı Peynir Yapımı eğitimi verilecek. İzmir Tarım İl Müdürlüğü Ev ekonomisti Ayla Yılmaz ve uzmanlar ev hanımlarına en sağlıklı ve verimli peynir yapımının nasıl olacağını uygulamalı olarak anlatılacak. Eğitimde, toplanan günlük taze sütlerden peynir üretilecek.

 

EĞİTİMDE PEYNİR YAPILACAK

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa ve köylerinde sağlıklı ve sağlıklı koşullarda peynir yapımının öğretilmesi amacıyla başlatılan çalışmaya özellikle köylerde yaşayan bayanların büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Peynir, sofralarımızın vazgeçilmez bir besini. Dolayısıyla sağlıklı peynir üretimi toplum sağlığını yakından ilgilendiriyor. Uygulamalı eğitimimizde uzmanlarımız en doğru ve bilinçli şekilde nasıl peynir yapılacağını uygulamalı olarak öğretecek. Eğitim sırasında da peynir yapılacak” dedi.

 

SAĞLIKLI PEYNİR YAPIMI ÖĞRETİLECEK

Saka; “Aslında köylerde tüm bayanlar peynir yapımını annesinden, ninesinden öğrenerek yapıyor. Ama geleneksel yöntemler kullanıldığı için verimli üretim yapılamadığını görüyoruz. Bu eğitimle kadınlar ve genç kızlarımız sağlıklı peynir yapmayı ve daha fazla verim almayı öğrenecek. Bu eğitimden sonra sütler daha iyi değerlendirecek ve sağlıklı peynirler üretilerek hem tüketilecek hem de satılarak aile bütçelerine daha fazla gelir elde edilecek” dedi.

 

VERİMLİ VE BİLİNÇLİ ÜRETİM İÇİN

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, ücretsiz eğitime Aliağa merkez, belde ve köylerinde yaşayan başta ev hanımları olmak üzere konuya ilgi duyan herkesin katılabileceğini belirterek, “Tarım ve hayvancılığa dayalı üretimi desteklemek zorundayız. Doğal ve organik ürünlere olan ihtiyacın arttığı günümüzde verimliliğin arttırılarak hem aile bütçelerine daha fazla gelir sağlanması, hem de geleneksel yöntemler yerine daha bilinçli üretim yapılması için bu tür eğitimlerimize devam edeceğiz” dedi.