18 Mayıs 2010 Salı

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ALİAĞA'DA SANAYİCİLERE ANKET YAPTI

EGE ÜNİVERSİTESİ, SANAYİCİNİN ÜNİVERSİTEDEN BEKLENTİLERİNİ ANKETLE TESPİT ETTİ

 

EGE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ALİAĞA’DA SANAYİCİLERE ANKET YAPTI

 

EGE ÜNİVERSİTESİ, ALİAĞA’DAKİ SANAYİ VE TİCARET İŞLETMELERİNDE ÇALIŞAN BEYAZ YAKALILARA ANKET YAPTI, ÜNİVERSİTEDEN BEKLENTİLERİNİ TESPİT ETTİ.

 

Ege üniversitesi rektörlüğü, Bölgedeki Sanayi ve Ticaret işletmelerinin, üniversiteden beklentilerini tespit etmek amacıyla İzmir’in Aliağa ilçesinde anket çalışması gerçekleştirdi. Aliağa Ticaret Odası’nın katkılarıyla gerçekleşen “İzmir Sanayi ve Ticaret Kesiminin Ege Üniversitesi’nden Beklentileri” araştırması ile Ege Üniversitesi’nin İzmir’e ve sanayicilere katkı boyutlarının neler olduğu ve bu boyutların etki derecesinin ortaya çıkarılması amaçlanıyor.

 

ÜNİVERSİTE- SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından sürdürülen anket araştırmasını, aynı fakültenin Halkla İlişkiler bölümü öğrencileri gerçekleştirdi. Aliağa’ya gelen 40 öğrenci, Aliağa’da demir Çelik ve haddehane tesislerinin bulunduğu ağır sanayi bölgesi, Türkiye’nin tek gemi söküm bölgesi ve Türkiye’nin en büyük OSB’si olan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde (ALOSBİ) anket gerçekleştirdi. Tesislerde beyaz yakalı olarak bilinen orta ve üst düzey çalışanlar ile yöneticilere yönelik gerçekleşen ankete sanayiciler ve çalışanlar büyük ilgi gösterdi. Anket için Sahaya çıkmadan önce Aliağa Ticaret Odası’na gelen öğrenciler ve öğretim üyeleri çalışmanın planlamasını yaptı.

 

Ankette, Sanayi kuruluşlarının Ege Üniversitesi’nden beklentileri, Üniversitenin mevcut hizmetleri hakkında düşünceler, işe alımlarda üniversite mezunlarının istihdamları başta olmak üzere birçok konuda sorular yöneltildi. Öğrencilere, Gemi Söküm bölgesinde, Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri derneği tarafından bölgeyi ve sektörü tanıtıcı brifing verildi.

 

ADNAN SAKA: “ARAŞTIRMADAN ÇIKACAK SONUÇLARIN, BÖLGEMİZE OLUMLU SONUÇLARININ YANSIYACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ.”

Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Türkiye’nin en büyük sanayi ticaret bölgelerinden olan Aliağa’nın üniversiteler için bulunmayacak bir araştırma ve uygulama bölgesi olabileceğini belirterek, “Üniversitelerimiz, bölgemizdeki sanayi ve Ticaret potansiyelinin geliştirilmesi, sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve üniversite- sanayici işbirliğini geliştirici birçok çalışmayı yapabilir. Bu anlamda Ege Üniversitesi tarafından Oda üyelerimize yönelik yapılan saha çalışmasından büyük memnuniyet duyduk. Araştırmadan çıkacak sonuçların, bölgemize olumlu sonuçlarının yansıyacağını düşünüyoruz. Anket çalışmasını gerçekleştiren Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve İletişim Fakültesi Dekanlığına, anket çalışmasına katkı sağlayan tüm üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.