12 Haziran 2010 Cumartesi

ALİAĞA TİCARET ODASI, HANIMLARA REÇEL YAPIMI EĞİTİMİ VERDİ.

ALİAĞA TİCARET ODASI EV HANIMLARINA SAĞLIKLI GIDA HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ ÖĞRETİYOR

 

ALİAĞALI HANIMLAR, PEYNİRDEN REÇEL İMALATINA KADAR ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERİN YAPIMINI ALİAĞA TİCARET ODASI İLE TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN EĞİTİMLERİNDE ÖĞRENİYOR.

 

Aliağa Ticaret Odası, Aliağa ilçe ve köylerindeki ev hanımları ve genç kızlara yönelik reçel yapımı eğitimi düzenledi. Tarım İl Müdürlüğü ve Aliağa Tarım İlçe Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen eğitim Aliağa Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Eğitime, Aliağa Merkez, belde ve köylerinden 40 kişi katıldı.

 

İzmir İl Tarım Müdürlüğü’nden ev ekonomisti Ayla Yılmaz tarafından verilen ve 3 saat süren eğitime hanımlar kadar erkekler de büyük ilgi gösterdi. Katılımcı modelle gerçekleşen uygulamalı eğitimde kursiyerler uzmanlarla birlikte çilek reçeli üretimi gerçekleştirdi. Katılımcılar eğitimlerin sürmesini istedi.

 

Uygulamalı Eğitimde Çilek reçeli imal edildi

Aliağa Ticaret Odası’nın uygulamalı gıda imalat eğitimleri kapsamında 10 kg çilekten reçel üretildi. Aliağa Ticaret Odası’nın ev hanımları ve genç kızlara sağlıklı gıda üretimi yapmaları amacıyla başlattığı eğitimler kapsamında daha önce de “gıdaların dondurularak muhafazası”, “Peynir yapımı eğitimi” “Organik Tarım ve İyi Tarım Uygulamaları” eğitimleri verilmişti. Program kapsamında 17 Haziran Perşembe günü yoğun istek üzerine yeniden “peynir yapımı eğitimi verilecek”

 

Gıda imalat eğitimleri sürecek

İzmir Tarım İl Müdürlüğü Ev Ekonomisti Ayla Yılmaz, Aliağa’da hanımların eğitimlere çok büyük ilgisi olduğunu belirterek, “Eğitimlere başladığımızda bu kadar büyük bir ilgi ile karşılaşacağımızı tahmin etmiyorduk. Ancak aile sağlığının korunması ve ev ekonomisinin güçlendirilmesi için bu tür gıda üretimlerini hanımlarımızın bilmesinde büyük yarar var. Daha önce peynir eğitimi vermiştik. 60 kişi katılmış ve peynir yapımını öğrenmişti. Yoğun istek üzerine bu eğitimi tekrar yapacağız. Bununla birlikte her aileyi yakından ilgilendiren gıda imalatları konusunda eğitimlerimiz Aliağa Ticaret Odası’nın özverili katkılarıyla sürecek. Aliağa Ticaret Odası’na bizlere bu olanağı verdiği için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Eğitimlerle Aile ekonomilerine katkı sağlanacak

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “Eğitimlerimizde; Aliağa ve köylerindeki hanımların geleneksel yöntemlerle bildikleri ya da gençlerin henüz hiç bilmediği konularda bilimsel ve sağlıklı üretim yöntemlerini öğretiyoruz. Hanımların yoğun ilgisini görünce doğru bir uygulamayı sürdürdüğümüz anlaşılıyor. Aile ekonomilerine katkıda bulunmak, aile ve insan sağlığını korumak ve hanımların ekonomik katma değer sağlayacak şekilde eğitimi sağladığımız için çok mutluyuz. Tarım İl ve ilçe Müdürlüklerimize, eğitim konusunda bizlere destek olduğu için teşekkür ediyoruz” dedi.