26 Ekim 2010 Salı

KOSGEB VERİ TABANI KAYITLARINA BÜYÜK İLGİ

KOSGEB, KOBİLERE 6 AYI GERİ ÖDEMESİZ, 18 AY VADELİ KREDİ VERECEK. FAİZİN YÜZDE 75’İNİ DEVLET ÖDEYECEK. KASIM AYI BAŞINDA VERİLECEK KREDİ İÇİN İŞLETMELER KOSGEB KAYIT VE GÜNCELLEME İŞLEMLERİ İÇİN KUYRUĞA GİRDİ..

 

ALİAĞA TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI ADNAN SAKA, KOSGEB TARAFINDAN KASIM AYI BAŞINDA BAŞLATILACAK OLAN KREDİ DESTEĞİNDEN YARARLANMAK İSTEYEN İŞLETMELERİN KOSGEB VERİ TABANI KAYIT VE BİLGİ GÜNCELLEME İŞLEMLERİNİ ARTTIRDIĞINI SÖYLEDİ.

 

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, önümüzdeki günlerde açıklanacak olan KOSGEB Kredi Faiz Destekleriyle ilgili bir açıklama yaparak Oda üyelerini bilgilendirdi.

 

Başkan Saka, Aliağa Ticaret Odası’nın, KOBİ beyannamesi doldurulması, veri tabanına kayıt ve güncelleme işlemleri konusunda üyelere yardımcı olduğunu ifade ederek, “KOSGEB tarafından Kasım ayı başında KOSGEB veri tabanında yer alan işletmelere 6 ayı geri ödemesiz 18 ay süreyle 30–50–80 bin TL olarak kredi verecek. Kredi faizinin yüzde 75’i KOSGEB tarafından karşılanacak. Krediden faydalanmak için KOBİ’lerin KOSGEB veri tabanında kayıtlı olması ve 2009 KOBİ Beyannamesini sunmuş olması gerekiyor. Oda olarak üyelerimize bu konuda hizmet veriyoruz. 2 günden bu yana çok sayıda üyemiz KOSGEB veri tabanına kaydoldu ve güncel beyannamelerini sundu. Biz de bu beyannameleri KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne sunuyoruz. Önümüzdeki günlerde bu ilginin giderek artmasını bekliyoruz.” dedi.

 

20 BANKA VASITASIYLA DAĞITILACAK

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Saka, KOSGEB’in anlaşma yaptığı 20 banka vasıtasıyla dağıtacağı krediye büyük bir talep beklendiğini ve 2-4 hafta arasında ülke genelinde taleplerin dolmasının beklendiğini ifade ederek, “Finansa erişimde güçlük yaşayan ya da avantajlı koşullarda kredi temin etmek isteyen çok sayıda üyemizin bu fırsattan yararlanmasını istiyoruz. Üyelerimiz Odamıza gelerek kayıt ve bilgi güncelleme konularında hızlı hizmet alabilir” dedi.

 

KOSGEB ETKİN VE HIZLI HİZMET VERİYOR

KOSGEB’in İzmir’de reel sektöre çok etkin hizmetler sunduğunu belirten Saka, “KOSGEB bölgemizde çok etkin ve hızlı hizmet sunuyor. Üyelerimize bir çok konuda hızlı destek sunabiliyor. Aliağa’nın da bulunduğu bölgeye hizmet sunan KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğü, odalarımız ve diğer kuruluşlarla da çok iyi ilişkiler içinde çalışıyor. KOSGEB İzmir Kuzey Hizmet Merkezi Müdürlüğümüze üyelerimize, reel sektöre sunduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz.” Dedi.

 

18 AY VADELİ, İLK 6 AYI ÖDEMESİZ KREDİ

Kasım ayı başında KOSGEB tarafından verilecek kredi faizinin yüzde 75’inin devlet tarafından ödeneceğini söyleyen Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, “KOBİ’lerimiz, Ticaret erbabımız ve esnafımızın finans ihtiyacını karşılamak amacıyla verilecek kredi desteği 1-9 işçi 30 bin TL, 10-25 işçi 50 bin TL, 25'in üzerinde işçi çalıştıran işletmelere 80 bin TL olarak kullandırılacak. Krediler, toplam 18 ay vadeli, ilk altı ayı ödemesiz şekilde olacak. Kredi alacak KOBİ’lerden, parayı nereye ve nasıl harcayacağı konusunda hiçbir şart istenmeyecek. İhtiyacı olan üyelerimizin biran önce hazırlıklarını yapmalarını ve kredi uygulamasının başladığı gibi yararlanmasını istiyoruz. Üyelerimiz bu süreçte her türlü bilgiyi odamızdan 0232 6164151 -6167515 nolu telefonlarımızdan ve kosgebdestek@alto.org.tr mail adresimizden alabiliyor” dedi.