8 Kasım 2010 Pazartesi

Aliağa Ticaret Odası'ndan işaretçi ve sapancı eğitimi

Aliağa Ticaret Odası Vinç işaretçi ve sapancılarını eğitecek.

 

Aliağa Ticaret Odası; Sanayi sektörlerinde ve inşaat gibi yapım işlerinde çalışan vinçlerin, operatörleri ile işaretçileri arasında güvenli iletişimin sağlanması amacıyla  istihdam edilen “işaretçi ve Sapancı”lara yönelik eğitim düzenleyecek

 

Aliağa Ticaret Odası; Sanayi sektörlerinde ve inşaat gibi yapım işlerinde çalışan vinçlerin, operatörleri ile işaretçileri arasında güvenli iletişimin sağlanması amacıyla “işaretçi ve Sapancı” eğitimi düzenleyecek. Aliağa Ticaret Odası, Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin katkılarıyla düzenlenecek olan “Vinç İşaretçi ve Sapancı” eğitimi 13 Kasım Cumartesi günü Aliağa Ticaret Odası’nda yapılacak.

 

Vinçlerin sağlıklı ve güvenli hizmet vermesi için işaretçi ve sapancıların eğitimli olması büyük önem taşıyor.

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Yol, baraj, köprü, inşaat vb  işyerinde sıklıkla kullanılan vinçlerin, operatörleri ile işaretçileri  arasında güvenli iletişimin sağlanması amacıyla istihdam edilen  “İşaretçilik ve Sapancılık”  konusunda eğitim düzenleneceği belirterek, “Türkiye’nin hızlı gelişen Sanayi Ticaret bölgelerinden olan Aliağa’da Sanayide ve inşaat yapım işlerinde kullanılan vinçlerin sağlıklı ve güvenli hizmet vermesi için işaretçi ve sapancıların eğitimli olması büyük önem taşıyor. Özellikle kamu ve özel sektör tesislerinde ihale alan üyelerimiz, ihale şartnamelerinde (işaretçi ve sapancı) belgeli eleman istihdam etmek zorunda. Bu işi yapan çok sayıda kişi var ancak belgeli değil. Bu kişilerin belgelendirerek hem işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması hem de belge alarak istihdam fırsatı yakalamak isteyenlere dönük bu eğitimi gerçekleştireceğiz. Odamız ile Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Aliağa Temsilciliği işbirliğinde gerçekleştireceğimiz eğitim, yarım gün teorik, yarım gün de Vinçlerin bulunduğu sahada pratik olarak gerçekleşecek” dedi.

 

Sanayi Sektörlerinin ihtiyaç duyacağı eğitimler gerçekleştirilecek

Aliağa Ticaret Odası’nın üyelerinin ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim, meslek kazandırma ve eğitimlerle sertifikalandırma konusunda sık sık eğitimler gerçekleştirdiğini anımsatan Saka, “Reel sektörümüzün ihtiyaç duyduğu nitelikli ara eleman yetiştirmek, istihdam fırsatı bulamayan gençleri de eğitip belgelendirerek iş bulma şanslarını arttırmayı hedefliyoruz. Bu eğitimde 'Güvenlik ve Sağlık İşaretleri Yönetmeliği'ne uygun işaretleşme kurallarını kavratarak davranış modeli haline getirilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Bölgemizdeki sanayi sektörlerinin ihtiyaç duyduğu konularda farklı eğitimlerimiz de sürecek” dedi.

 

Teorik ve Uygulamalı Vinç İşaretçisi- Sapancısı eğitimi

13 Kasım Cumartesi günü Aliağa Ticaret Odası’nda sabah 09.00’da başlayacak eğitimde; İş Sağlığı ve güvenliğinin öneminin kavratılması, Vinçlerin özelliklerinin tanıtımı, genel bakım ve kontrolleri, Vinçlerin Çalışma Sahasında alınacak önlemler, Vinçlerle yüklerin kaldırılması ve taşınmasında alınacak güvenlik tedbirleri, Sapanlar ve Sapan bağlantı şekilleri, Sapanlamada dikkat edilecek hususlar, vinçlerin yönlendirilmesinde kullanılan işaretlerin öğretilmesi konularında eğitim verilecek. Eğitimin öğleden sonraki ikinci bölümünde Vinç sahasında pratik eğitimde uygulamalardan örnekler verilecek.

 

Eğitime katılmak isteyenler Aliağa Ticaret Odası’nın 6164151 – 6167515 nolu telefonlarından bilgi alabilecek. Adaylar, 2 fotoğraf, Nüfus ve Diploma Fotokopisi ile Aliağa Ticaret Odasına başvurarak Müracaat formunu doldurarak eğitime katılabilecek.