13 Kasım 2010 Cumartesi

Odalar Katip Çelebi Üniversitesi için güç birliği yapacak

Bergama’da Yapılan İzmir İli Odalar Yönetim Kurulları Müşterek toplantısında Katip Çelebi Üniversitesi’nin Bakırçay bölgesine kurulması istendi.

 

Aliağa, Bergama ve Menemen Katip Çelebi Üniversitesi’ni istiyor. Odalar Bayram sonrası Milletvekilleriyle bir araya gelerek ortak irade belirleyip Üniversite talebini iletecek.

 

TOBB çatısı altında bulunan İzmir İli Oda ve Borsaları Müşterek Yönetim Kurulları Toplantısı, Bergama Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Bergama’da tarihi mekanda yapıldı. Toplantıya evsahibi Bergama Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, EBSO Yönetim Kurulu Başkan Ender Yorgancılar, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Tire, Selçuk, Bayındır, Menemen, Ödemiş Ticaret Odaları  Başkanları ve Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyeleri ile çevre belde belediye başkanları da katıldı. Her Üç ayda bir Odanın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantılarda bölgesel ve ekonomik-ticari sorunlar masaya yatırılıyor. Bergama Toplantısında, İzmir’e kurulmasına karar verilen Katip Çelebi Üniversitesi’nin Bakırçay bölgesine kazandırılması konusu gündeme damgasını vurdu.

 

Bakırçay bölgesi Katip Çelebi Üniversitesini istiyor

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ın Başkanlığında gerçekleşen toplantıda Aliağa, Bergama ve Menemen Ticaret Odası Başkanları yeni kurulacak Üniversiteye İzmir’in Kuzeyinde yerleşke oluşturulması konusunda görüşlerini dile getirdiler.

Toplantıda konuşan Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka İzmir’in kuzey aksındaki ilçelerin bu üniversiteyi istediğini hatırlatarak birlik ve beraberlik içinde hareket edilmesi gerektiğini bildirdi. Saka, “Menemen, Aliağa, Bergama Üniversiteyi istiyor. Ancak bu konuda Ankara’nın kararı nedir ona bakmak lazım. Bu üniversite bir kampus içine mi kurulacak, yoksa fakülteler farklı ilçelere mi dağıtılacak?  Dünyada bu konuda farklı farklı anlayışlar var. İstemek önemli ama farklı faktörler de var. İzmir’e üniversite kurulma kararını alanların bir yer düşüncesi vardır mutlaka” dedi.

 

Saka, “Bir araya gelip ortak bir irade oluşturalım”

ALTO Başkanı Saka, bölgedeki kuruluşların birlik ve beraberlik içinde hareket etmesinin önemine işaret ederek, “Bir üniversite bulunduğu bölgede kültürel sosyal yapıyı geliştireceği gibi ekonominin, ticaretin de ana dinamiği oluyor. Bunun için herkesin üniversiteyi istemesi çok doğal. Bu konuyu Menemen, Aliağa, Bergama, Kaymakamları, belediye Başkanları, Ticaret Odaları bir araya gelerek görüşmeli ve ortak bir iradeyi ortaya koyabilmeliyiz. Böyle bir iradeyi ortaya koyarak öncelikle bu üniversitenin İzmir’in kuzey aksında yapılmasını sağlamaya çalışmalıyız. Bu kazanım elde edildikten sonra ancak kampus nerede olacak, fakülteler nerelere dağıtılmalı gibi detay konulara girmeliyiz.” Dedi.

 

Siyasi otorite sürece dahil edilmeli

“Öncelikle bölgenin potansiyelinin, ekonomik, sosyal yapısının bir tespitinin ortak toplantılarla birlik ve beraberlik içinde belirlenmesini sağlamalıyız. Siyasi otoritenin mutlaka bu sürecin içine dahil edilip üniversite konusunda bölgemizin avantajı öne çıkarılmalı.           “ diye konuşan Saka, “Siyasi otorite bu işin içinde olmazsa bir yerlerde tıkanırız. Böyle bir sinerjiyi yaratabilirsek, Ankara’dan Üniversiteyi bölgemize kazandırma önemli bir yolu katetmiş oluruz.” Dedi.

 

Aliağa, daha önce İYTE ve Serbest Bölge’yi kaçırmıştı.

Geçmişte Serbest Bölge ve İzmir İleri teknoloji Enstitüsü’nün Aliağa’ya kurulduğunu ancak başka yerlere kaptırıldığını anımsatan Saka, “Biz bu süreci daha önce İzmir İleri teknoloji Enstitüsü’nün (İYTE) kuruluşunda yaşamıştık. İYTE’nin ilk olarak Aliağa’da kurulmasına karar verildi. Bu kararın alınmasından bir gün sonra ikinci bir kararla Urla’da kurulmasına karar verildi. Aliağa’ya gelmiş olan bir kurum, ne yazık ki biranda kaçırıldı. Aynı şekilde Serbest Bölge de Aliağa’ya kurulmuştu. Şu anda Demir Çelik fabrikalarının bulunduğu bölge Serbest Bölge’ydi. Bir gecede bu karar da değiştirilerek Serbest Bölge Aliağa’dan götürüldü. Geçmişte bu konularda bölgesel istek, irade ve sinerji ortaya konulamadığından bu kurumları kaybetmiştik. Bu deneyimlerimiz olduğundan, bugün Üniversitenin Bölgemize getirilmesi hususunda daha hassas ve dikkatli olmak durumundayız. Bakırçay Bölgesindeki Belediye Başkanlarımız, Kaymakamlarımız, Ticaret Odalarımız, Sivil Toplum örgütlerimiz bir araya gelerek bu üniversitenin kuzey aksına kurulması konusunda realist ve somut bir iradeyi ortaya çıkarırsak bu konuda önemli bir mesafeyi kazanırız” dedi.

 

Ekrem Demirtaş; Üniversite için toplantı yapalım”

Toplantı Divan Başkanlığını yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da “İzmir, Türkiye’nin üç büyük metropol kentinden biri. İzmir’in nüfusuna ve bölgesel önemine bakıldığından çok daha fazla üniversite kurulması lazım.  İzmir’in hem güneyde hem Kuzeyde birer üniversite kurulması mecburiyeti var. Biz, Oda başkanlarımız, belediye başkanlarımız, kaymakamlarımızla birlikte bayram sonrasında başta bu konuya büyük emek veren Milletvekilimiz Mehmet Tekelioğlu olmak üzere Milletvekillerimizin katıldığı bir toplantı yapalım. Üniversite, bulunduğu bölgeye çok büyük hareketlilik getiren bir kurumsal yapı. Böyle bir toplantıyı yapalım dedi.

 

İzmir- Çanakkale yolu gidiş geliş 4 şeride çıkmalı

Toplantıda Üniversite talebinin yanı sıra, Kuzey Ege Çandarlı Limanı, yol ulaşım gibi Altyapı yatırımları da gündeme getirildi.   İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Aliağa ve Bergama'daki sanayi bölgelerinin İzmir-Çanakkale karayoluna büyük bir yük getirdiğini, henüz liman ortada olmamasına rağmen burada bir sıkıntı yaşandığını ifade eden Demirtaş, yolun gidiş geliş 4 şeride çıkarılması için çalışma yapılmasını istedi.