14 Aralık 2010 Salı

7 BİN TL'LİK YETKİ BELGESİ, 31 ARALIK'A KADAR 462 TL

YILDIZLI K1 VE K2 BELGELERİ İÇİN 31 ARALIK SON FIRSAT!

 

HAFİF TİCARİ ARAÇ VE KAMYONETLER İÇİN GEREKLİ OLAN YILDIZLI K1 VE K2 YETKİ BELGESİ’NİN YÜZDE 93 İNDİRİMLİ ALINMASI İÇİN SÜRE 31 ARALIKTA SONA ERECEK

 

3,5 TONUN ALTINDAKİ KAMYONETLER İÇİN GEREKLİ OLAN K YETKİ BELGELERİNDE YÜZDE 93 İNDİRİM İÇİN 31 ARALIK SON GÜN.

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, hafif ticari araçların da arasında bulunduğu, “ticari” olarak satışa sunulan kamyonet sınıfı araçlar için gerekli olan yıldızlı K1 ve K2 yetki belgelerinin 31 Aralık 2010 tarihine kadar yüzde 93 indirimle 462 TL’ye, bu tarihten sonra ise indirimsiz bedel olan 7 bin TL ye alınabileceğini belirterek Oda üyelerini mağduriyet yaşamamaları için uyardı.

 

ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, 3,5 Tonun altındaki Kamyonetler için gerekli olan yıldızlı K1 ve yıldızlı K2 yetki belgelerini henüz alamayanlara çağrıda bulunarak belgelerin yüzde 93 indirimle 31 Aralık 2010 tarihine kadar alınması gerektiğini bildirdi.

 

31 ARALIK’A KADAR YÜZDE 93 İNDİRİM VAR

Saka, son dönemde giderek yaygın bir şekilde kullanılan hafif ticari araçların yetki belgesi alması gerektiğini ifade ederek, “Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince, toplam yüklü ağırlığı 3,5 tondan az olan kamyonetler ile; Şehir içi eşya taşımacılığı ve ticari amaçlı olmamak şartıyla sadece kendi esas iştigal konusunda faaliyet gösterenler; Nakliyecilik faaliyeti yapmak koşuluyla eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişilerin 31 Aralık 2010’a kadar ‘yıldızlı K1 ve yıldızlı K2’ yetki belgelerini temin etmeleri gerekiyor. 31 Aralık’a kadar belge almak için başvuranlar yüzde 93 indirimli bedelle belgelerini alabiliyor. Bu önemli fırsattan faydalanılmasını rica ediyorum” dedi.

 

7 BİN TL’LİK YETKİ BELGESİ, 31 ARALIK’A KADAR 462 TL

Saka, 31 Aralık 2010 tarihine kadar sürecek yüzde 93 indirimli yetki belgesi bedellerinin önemli bir fırsat oluşturduğunu söyleyerek, “Bilindiği gibi 1 Mayıs 2010 tarihinden bu yana araçlara K1 ve K2 belgesi sorulması işlemi başladı. Toplam yüklü ağırlığı 3,5 ton altı araçlar için gerekli olan Yıldızlı K2 Yetki belgesi 462 TL’ye indirimli alınabiliyor. 31 Aralık’tan sonra ise bu belge indirimsiz bedel olan 6 bin 613 TL’ye alınabilecek. 2011 başında yapılacak yeniden değerlendirme oranıyla birlikte bu rakam 7 bin 100 TL olacak. Üyelerimizin ve ilgililerin bu kadar yüksek rakamlarla belge almamaları için yetki belgelerini indirim dönemi olan 31 Aralık’a kadar İzmir Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nden temin etmesinde büyük yarar vardır.” Dedi.

 

İZMİR’DE ULAŞTIRMA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ALINACAK

K Yetki Belgeleri Ulaştırma Bakanlığı Bölge Müdürlüklerinin bulunduğu Adana, Ankara, Antalya, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Samsun, Sivas ve Trabzon’da Bölge Müdürlüklerinden, bulunmayanlar yerlerde ise yetkilendirilmiş Ticaret ve Sanayi Odalarından alınabilmektedir.