9 Aralık 2010 Perşembe

Adnan Saka'dan İzmir Kamuoyuna Teşvik çağrısı

Adnan Saka’dan İzmir Kamuoyuna Teşvik çağrısı: “İzmir’i geliştirmek, büyütmek istiyorsak bu konuyu mutlaka çözmeliyiz.”

 

Aliağa’nın planlı geleceği için en önemli proje Aliağa Organize Sanayi Bölgesi

 

 

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, İzmir’in Sanayi kenti Aliağa’nın Ulaşım, enerji ve altyapı gibi konularda planlama ve kamusal yatırımlara ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Saka, Manisa ile İzmir arasındaki teşvik bölgesi farklılığından dolayı İzmir’e yatırım yapılmadığına da dikkat çekerek sorunun çözümü için İzmir’in tek yürek olması gerektiğini söyledi.

 

İzmir’de yayın yapan SKY TV televizyonunda yayımlanan ve Sayıl Dinçsoy’un hazırlayıp sunduğu “Çarklar” programının stüdyo konuğu olan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Aliağa’nın hızla gelişen ve büyüyen bir ilçe olduğunu ifade ederek bölgenin bu gelişiminin sağlıklı olması için başta ulaşım, enerji ve planlama gibi konularda kamusal yatırımlara ve çalışmalara ihtiyacı olduğunu söyledi.

 

Aliağa Bölgesinin Planlanması

Aliağa’nın geçmişte Sanayi planlamasının yapılmadan sanayileşmenin başladığını, geçmişte birçok sanayi kuruluşunun mevzii imar planlarıyla kurulduğunu ifade eden Saka, “Geçmişte bölgede sanayinin konuşlanması için makro bir planlama yapılmadığından sanayi kuruluşları mevzii imar planları gibi münferit çözümlerle kuruldu. Bu da zamanla birçok altyapı, çevre ve büyüme sorunlarına neden oldu.  Bugün bir sanayici, 1523 MW güçteki ENKA Doğalgaz Çevrim Santralının bulunduğu Aliağa Demir Çelik bölgesinde 1000 KW, 2000 KW enerji almak istese de alamıyor. Enerji var ama Enerji İndirim hatları yeterli olmadığından bölgede büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Nemrut İskeleler Bölgesinde son dönemde büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Ama Ulaşım ağları yeterli değil. Son yıllarda bölgenin planlama anlamında iyileştirilmesi için çabalar var. Ulaşım konusunda da önemli işler yapılıyor. Ancak daha çok yapılacak iş var. Bilindiği gibi Aliağa, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bir bölge. Sadece Büyükşehir’in planlamalarının değil; 100 binlik planlamaların da bölgede bugünkü ve gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlar göz önüne alınarak, bölgede yaşayanların düşünce ve deneyimleri de alınarak hazırlanması gerekiyor” dedi.

 

Aliağa’nın planlı geleceği için en önemli proje Aliağa Organize Sanayi Bölgesi

“Aliağa’nın sağlıklı büyümesi ve Sanayiinin planlı gelişmesi için neler yapılacağı kurum ve kuruluşların diyalog geliştirmeleri, planlamacıların bölgeyi iyi tanıması ve yörede yaşayanların görüşlerinin alınmasıyla en iyi çözümün bulunabileceğine inanıyorum” diye konuşan Saka, “Aliağa’nın planlı geleceği için en önemli proje Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’dir.” Dedi.  

 

Saka, “Aliağa Organize Sanayi Bölgesi, tüm altyapısını tamamlamış, Türkiye’nin en planlı ve altyapısı gelişmiş bir Sanayi bölgesi olarak yatırımları bekliyor. Kaliteli ve sürekli Enerjisi, doğalgazı, su ve telekomünikasyon altyapısı, asfalt yolları, parsellerin tüm işlemleri yapılmış hazır bir şekilde yeni yatırımlara, üretime, istihdama hazır bir durumda. Aliağa’nın planlı geleceği için en önemli proje Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’dir.” Dedi.

 

 

Teşvik yüzünden yatırımlar İzmir yerine Manisa’ya gidiyor

 

SKY TV’de yayımlanan Çarklar programında konuşan Saka, İzmir ile Manisa arasındaki teşvik farklılığına dikkat çekti. Saka, “İzmir Milletvekillerimize, İzmirli Siyasetçilerimize, Hükümetimize, çok mağdur olduğumuz bir konuyu dikkatlerine sunmak istiyorum; Aliağa’ya hemen 5 km mesafede olan Manisa ile teşvikte 3. Bölge statüsünde. İzmir ise birinci bölgede. Bu teşvik bölge farklılığı nedeniyle yeni yatırımların Aliağa’ya İzmir’e gelmesi çok zor görünüyor. İzmir’i geliştirmek, büyütmek istiyorsak bu konuyu mutlaka çözmeliyiz. Limanlar, lojistik üstünlük, enerji kaynaklarına yakınlık ve daha birçok ticari ve stratejik avantajlarımıza rağmen; Teşvik konusunun açıklandığından bu yana iki yıldır bize yatırımcılar gelmiyor ve teşvikte daha avantajlı olan Manisa’ya yatırım yapmayı tercih ediyor. İzmir’de yapılan yatırımlara ise yazık oluyor. Bu sorunumuzu İzmir’deki Sanayi ve Ticaret camiası, Milletvekillerimiz, Siyasi Partilerimiz, Sivil toplum örgütlerimizin bir araya gelerek, güçbirliği yaparak çözümünü sağlamalıyız.” Dedi.