28 Aralık 2010 Salı

İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Bölge Kalkınma Planı'nı Aliağa'da anlatacak

İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Bölge Planını Aliağa Ticaret Odası’nda düzenleyeceği toplantıyla Aliağa kamuoyuyla paylaşacak

 

İzmir Kalkınma Ajansı’ndan Aliağa’da bilgilendirme toplantısı

 

Aliağa- (28.12.2010)-  İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından hazırlanan 2010-2013 İzmir Bölge Planı, Aliağa Ticaret Odası’nda yapılacak bilgilendirme toplantıyla Aliağa Kamuoyuna açıklanacak. 29 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’de Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda yapılacak toplantıda İzmir Bölge Planının genel tanıtımı, ilçelere yönelik vizyonu ve hedefleri katılımcılara anlatılacak.

 

İzmir Kalkınma Ajansı, Aliağa Kaymakamlığı ve Aliağa Ticaret Odası’nın katkılarıyla düzenlenen Toplantıda, İzmir Kalkınma Ajansı, Planlama Programlama Koordinasyon Birimi Başkanı Sibel Ersin ve dört kişilik birim uzmanları, Planın nasıl hazırlandığı ve planda yer alan Aliağa’nın gelişme dinamikleri, kent ve bölge potansiyeli hakkında bilgi verecek. Yaklaşık 2 saat sürmesi beklenen toplantıda, Aliağa’daki kurum ve kuruluşların bölgenin gelişimi, sorunları, yatırıma ihtiyaç duyulan sektörler başta olmak üzere ilçenin sosyal ve ekonomik dinamikleri hakkındaki görüş, öneri ve beklentileri alınarak tartışmaya açılacak. Toplantıda, Planın uygulama süreci boyunca ilçenin kalkınmasına ivme kazandırmak için ilgili yerel kurumsal paydaşlarca yapılabilecekler belirlenecek.

 

Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Kalkınma Kurulu Üyesi Adnan Saka, İZKA’nın Aliağa’da gerçekleştireceği İzmir Bölge Planı tanıtım ve değerlendirme toplantısının Aliağa açısından büyük önem taşıdığını ifade etti. Saka, Aliağa’daki tüm kurum, kuruluş, Meslek Örgütleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarını toplantıya katılmaya ve görüşlerini dile getirmeye çağırdı.

 

Saka, İzmir Bölge Planı’nın, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı(DPT) eşgüdümünde ve iki yıllık bir hazırlık sürecinde 30 ilçe, 500’ü aşkın kurum ve 2500’den fazla kişinin görüş ve katılımıyla hazırlandığını ifade ederek, “2010-2013 İzmir Bölge Planı, 16 Haziran 2010 tarihinde DPT tarafından onaylanıp Türkiye’nin Kalkınma Ajansları tarafından hazırlanıp onaylanan ilk bölge planı olarak yürürlüğe girdi. Planda Aliağa’nın mevcutta nasıl yer aldığı, Stratejik öncelikler, genel ve mekansal hedefler, Aliağa ile ilgili eksikliklerin tespiti ve bölgemizin sanayileşme, çevre, işsizlik ve planlama sorunları yaşamadan daha hızlı gelişmesi için nelerin yapılması gerektiği konusunda bu toplantının önemli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz” dedi.

 

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can’ın da katılması beklenen toplantı, 29 Aralık Çarşamba günü saat 14.00’de Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda yapılacak.