26 Ocak 2011 Çarşamba

İŞLETMELERE SANAYİ SİCİL KAYIT UYARISI

ALİAĞA TİCARET ODASI, 6948 SAYILI SANAYİ SİCİLİ KANUNU KAPSAMINDA SANAYİ İŞLETMESİ OLARAK DEĞERLENDİRİLEN VE EN AZ BİR İŞÇİ ÇALIŞTIRAN İŞLETMELERİN, SANAYİ SİCİLİNE KAYIT YAPTIRMALARI KONUSUNDA UYARDI.

 

Aliağa Ticaret Odası, 6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu kapsamında sanayi işletmesi olarak değerlendirilen ve en az bir işçi çalıştıran işletmelerin, Sanayi Siciline Kayıt yaptırmaları konusunda uyardı.

 

Oda üyelerini bilgilendirmek amacıyla açıklama yapan Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Sanayi Sicil Belgesi’nin işletmelere çeşitli avantajlar sağladığına işaret ederek, “gerek yasal zorunluluk, gerekse de işletmelerimize sağladığı avantajlar açısından Sanayi Sicil belgenin alınmasında fayda var. İşletmelerimizin bu belgeyi almak için İzmir Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor” dedi.

 

SANAYİ SİCİL BELGESİ YASAL ZORUNLULUK

İşletmelerin Sanayi Siciline kaydedilmesi konusunda İzmir Sanayi Ticaret İl Müdürlüğü’nün yoğun bir çalışma sürdürdüğünü ve bu konuda işletmeler, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerini bilgilendirdiğini ifade eden ALTO Başkanı Saka, “Sanayi Sicil belgesi; Sanayi işletmelerine ve devamlı ve seri halinde imalat yapan işletmeler ile elektrik veya diğer enerji üreten santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerlerine verilen bir belge.  6948 Sayılı Sanayi Sicili Kanunu kapsamında sanayi işletmesi olarak değerlendirilen ve en az bir işçi çalıştıran işletmelerin, sanayi siciline kayıt yaptırmaları gerekiyor. Kayıt, yasal bir zorunluluk ve yeni kurulan sanayi işletmeleri en geç iki ay içerisinde sanayi siciline kayıt olmalı. Belirtilen süreler için kayıt olmayan işletmelerimiz cezai müeyyidelerle karşılaşıyor. İlgili üyelerimizin konu hakkında hassasiyetlerini rica ediyoruz” dedi.

 

AVANTAJLARI VAR

 

ALTO Başkanı Saka, Sanayi Siciline kaydolmanın sanayi işletmelerine birçok avantaj sağladığını da kaydederek “İşletmeler Sanayi Siciline kaydolduğunda ihraç kaydıyla mal teslimlerinde KDV Tecil-Terkin işleminden yararlanır. Enerji maliyeti, Sanayi abonesi tarifesinden yararlanacağı için daha düşük olur. Kamu kurum ve kuruluşlarının sağladığı çeşitli desteklerden yararlanabilirler” dedi.

 

YILLIK İŞLETME CETVELİ HATIRLATMASI

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Saka, Sanayi Siciline kayıtlı işletmelere de Yıllık İşletme Cetvelleri konusunda hatırlatma yaparak; “Sanayi Siciline kayıtlı işletmelerin yıllık İşletme cetveli bilgilerini de en geç Nisan ayı sonuna kadar İzmir Sanayi Ticaret İl Müdürlüğüne teslim etmeleri ya da www.sanayi.gov.tr den bilgilerini girmeleri gerekiyor.” Dedi.