8 Mart 2011 Salı

ALİAĞA'DA SİGARA YASAĞI TOPLANTISI YAPILACAK

ALİAĞA TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ, SİGARA YASAĞINI KURUM VE KURULUŞLAR İLE TİCARET ERBABINA ANLATACAK

 

ALİAĞA TİCARET ODASINDA; ESNAF, TİCARET ERBABI VE KURUM KURULUŞ YÖNETİCİLERİNE SİGARA YASAĞI İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENECEK

 

ALİAĞA’DA SİGARA YASAĞI TOPLANTISI

 

ALİAĞA TİCARET ODASI

ALİAĞA- İZMİR (08.03.2011)- Aliağa Kaymakamlığı, Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Aliağa’da esnaf, ticaret erbabı ve kurum kuruluş yöneticilerine yönelik Sigara yasağı bilgilendirme toplantıları düzenlenecek. 10 Mart Perşembe günü Aliağa Ticaret Odası Seminer Salonunda yapılacak olan bilgilendirme toplantısının ilki saat 10.00’da kamu kurum ve kuruluşları yöneticilerine yönelik yapılacak.

Sigara yasağı bilgilendirme toplantısının esnaf ve ticaret erbabına dönük oturumu 10 Mart Perşembe Saat 14.00’de yapılacak. Toplantı Aliağa Ticaret Odası ve Esnaf Sanatkârlar Odası üyelerine yönelik gerçekleşecek.

Toplantılarda, 4207 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının önlenmesine Dair Kanunun esnaf ve ticaret erbabına getirdiği yükümlülükler anlatılacak  

 

AÇILIR KAPANIR ALANLARDA DA SİGARA İÇİLEMİYOR.

2011 yılı başından itibaren, Sigara yasağında yönetmelik değişince, işletmelerde açılır kapanır bölümler de artık kapalı alan kabul edilerek sigara yasağı kapsamına alınmış; Aliağa Kaymakamlığı, Toplum Sağlığı Merkezi ilgili kurumlara yazılar yazarak işletmelerin açılır-kapanır bölümlerinde de sigara içilemeyeceğini, bu konuda sıkı denetimlerin başlayacağını duyurmuştu.

Duyuruda; Söz konusu kanun hükümlerinin ihlal edilmesiyle oluşacak idari ve disiplin işlemlerinin 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, 5393 Sayılı Belediye Kanunu ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri çerçevesinde başlatılacağı da belirtilmişti.

 

ALİAĞA’DA İŞYERLERİNE DENETİMLER SIKLAŞTIRILDI

Genelge ile restoran, kafe gibi işletmelerin sigara içilen alan yaratmak adına yaptığı işletme içi ve dışı düzenlemeler yasaya aykırı hale geldi.  Yoğunlaşan denetimlerde sigara içildiğinin belirlenmesi halinde işyerine 616 TL ile 6.154 TL arasında para cezası kesiliyor.  Kapalı alanda sigara içenlere de 75 TL para cezası kesiliyor.  Aynı şekilde “Sigara İçilmez” uyarılarını asmayan işletmelere 1.230 TL ceza uygulanıyor.

10 Mart Perşembe günü Saat 14.00’de Aliağa Ticaret Odası’nda düzenlenecek bilgilendirme toplantısıyla bu konuda yaşanan bilgi eksikliğinin giderilmesi hedefleniyor.