28 Mart 2011 Pazartesi

ALOSBİ'DE, BÖLGEYE GELECEK SANAYİCİ İÇİN HER ŞEY HAZIR

İZMİR VERGİ DAİRESİ BAŞKANI MUSTAFA GÜRHAN ACAR’DAN, İZMİR’İN SANAYİ BÖLGESİ ALİAĞA’YA ZİYARET…

 

ALOSBİ’DE, BÖLGEYE GELECEK SANAYİCİ İÇİN HER ŞEY HAZIR.

 

İZMİR VERGİ DAİRESİ BAŞKANI MUSTAFA GÜRHAN ACAR, “ALİAĞA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE ALT YAPISI İTİBARİYLE ÖRNEK ALINABİLECEK YATIRIMLAR YAPILMIŞ. BÖLGEYE GELECEK SANAYİCİ İÇİN HER ŞEY HAZIRLANMIŞ. ŞİMDİLİK UMUT EDİLEN SAYIDA SANAYİCİNİN BÖLGEYE GELMEDİĞİNİ GÖRÜYORUM. BUNUN EN ÖNEMLİ NEDENLERİ OLARAK TEŞVİK UYGULAMASI VE SON YAŞANAN KRİZİN ETKİSİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

 

ALİAĞA- İZMİR (28.03.2011)- İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, İzmir ve Türkiye’nin Sanayi üretim ve ticaret üssü Aliağa’yı ziyaret ederek bölgenin ekonomik gelişimi hakkında yerel kurumlardan bilgiler aldı. Aliağa Ticaret Odası ve Aliağa organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret eden Acar, Gemi Söküm Sektörünü de yakından inceledi.

 

ALİAĞA’YA YENİ YAPILACAK YATIRIMLAR İSTENEN DÜZEYDE DEĞİL

İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı görevine gelmesinin ardından reel sektörü yakından tanımak isteyen Mustafa Gürhan Acar, önemli üretim, ticaret ve sanayi merkezlerini ziyaret ederek bölgenin değişim dinamiklerini yakından tanıyor. Bu kapsamda Aliağa Vergi Dairesi Müdürü Zakir kılıç ile birlikte Aliağa Ticaret Odası ve Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ni (ALOSBİ) ziyaret eden Acar, gezisinin ardından yaptığı değerlendirmede “Küresel krizin olumsuz etkileri ve mevcut teşvik uygulamaları nedeniyle Aliağa’ya yeni yapılacak yatırımlar istenen düzeyde değil.” Dedi.

 

ALİAĞA’DA SANAYİNİN GELİŞMESİNİN NEDENİ DENİZ ULAŞIMI

Aliağa’nın önemli bir liman bölgesi olarak kimya, demir çelik ve gemi söküm sektörlerinde büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Acar, “Ziyaretimde, Aliağa Ticaret Odası başkanımız Sayın Adnan Saka ile ilçenin geçmişi ve geleceği konusunda sohbet etme fırsatı buldum. Sonrasında birlikte Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret ettik. Ziyaretlerimde gördüm ki, Sanayinin gelişmesinde deniz ulaşımındaki lokasyonun büyük etkisi var.” dedi.

 

KÜRESEL KRİZİN ETKİLERİ VE TEŞVİK UYGULAMASI

Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde örnek alınacak altyapı yatırımları yapıldığını kaydeden Acar, “Aliağa Organize Sanayi Bölgesine alt yapısı itibariyle örnek alınabilecek yatırımlar yapılmış. Bölgeye gelecek sanayici için her şey hazırlanmış. Şimdilik umut edilen sayıda sanayicinin bölgeye gelmediğini görüyorum. Bunun en önemli nedenleri olarak teşvik uygulaması ve son yaşanan krizin etkisi olduğunu düşünüyorum” dedi

 

ÇÖZÜLEMEYECEK SORUN YOK

İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar, Aliağa’nın önemli bir liman bölgesi ve özellikle kimya, demir, çelik endüstrileri açısından da ciddi bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek, “Aliağa bölgesinde Sanayisinin gelişmesinde özellikle deniz ulaşımındaki lokasyonun büyük etkisi bulunuyor. Kuzey Ege limanı bu özelliğini daha da pekiştirecek gibi gözüküyor. Aliağa sanayisinin ve deniz ulaşımının hızlı gelişmesi birtakım altyapı, konaklama ve sosyal alan eksikliği sorunlarını da beraberinde getirmiş. Fakat bunlar çözülemeyecek sorunlar değil. Aliağa ilçe yetkililerinin ve ilçede yaşayan halkın bu sorunların farkında olduğunu ve bunların giderilmesi yolunda önemli gayret gösterdiğine inanıyorum.” Dedi.

 

DİYALOG VE ZİYARETLER REEL SEKTÖR İÇİN FAYDALI

Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, İzmir Vergi Dairesi Başkanı Mustafa Gürhan Acar’ın ziyaretinin Aliağa açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Sayın Başkanımızın ziyareti, bu ülke için üretip, istihdam sağlayan ve bunu yaparken vergisini ödeyen reel sektörümüz açısından son derece önemlidir. Zor koşullarda üretim ve ticaret yapıp, istihdam sağlayan, sonucunda da vergisini ödeyen Aliağa’daki reel sektörümüzün durumunu anlatma fırsatı bulduk. Aliağa'mızın hangi alanlarda gelişme potansiyelinde olduğunu gösterdik. Sayın başkanımıza Aliağa’yı tanımak ve görmek istemesinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. Bu tür diyalog ve ziyaretlerin faydalı olduğuna inanıyoruz. Ziyaretin gerçekleşmesini sağlayan Aliağa Vergi Dairesi Müdürümüz Sayın Zakir Kılıç’a da teşekkür ediyorum” Dedi.