15 Nisan 2011 Cuma

Aliağa'da öğrencilere "Hukuk" Mesleği tanıtıldı

-HUKUK, MUHAKEME YETENEĞİ İSTER-

 

- Aliağa’da öğrencilere “Hukuk” Mesleği tanıtıldı-

 

- Aliağa Ticaret Odası ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen “Meslek Tanıtımları” Projesi kapsamında Hukuk Fakültesine girmek isteyen Lise öğrencilere “Avukatlık” Mesleği tanıtıldı.

 

Fotoğraflı

 

Aliağa Ticaret Odası

Aliağa-İzmir (15.04.2011)- Aliağa Ticaret Odası (ALTO) ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, Lise öğrencilerine yönelik olarak sürdürülen “Kendimi ve Çevremi Tanıyorum, Mesleğimi Seçiyorum” projesi kapsamında “Hukuk ve Avukatlık” mesleği öğrencilere tanıtıldı.

 

-AVUKAT OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLERE MESLEK TANITIMI-

Aliağa Ticaret Odası’nda yapılan “Hukuk” meslek tanıtım toplantısında, İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Aliağa Ticaret Odası Hukuk Müşaviri Avukat Meriç kaptan, Avukatlık mesleği ile bilgi vererek deneyimlerini paylaştı.

 

Toplantıya, daha önce yapılan anketlerde Hukuk Fakültesi’ne gitmek istediğini belirten; Aliağa Alp Oğuz Anadolu Lisesi, Aliağa Lisesi, 80. Yıl Cumhuriyet Lisesi ve Mustafa Güngör Çolakoğlu Lisesi’nden 40 öğrenci katıldı.

 

-MESLEĞİNİZİ BİLİNÇLİ SEÇİN-

Meslek Tanıtım Toplantısında öğrencilere hitap eden Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, bilinçli meslek seçiminin önemine vurgu yaptı. Saka, “Meslek seçimi; ilgi alanı, beceri ve kişiliğe uygun olarak yapıldığında kişi yaşam boyu mutlu olur. Herkes doktor, avukat, mühendis olacak diye bir şey yok. Bu ülkenin doktor mühendis kadar teknisyene, işçiye, ustaya da ihtiyacı var. Meslek Seçimi ve Kariyer planlaması hayatınızda e önemli kararlarınızdan biridir. Bunun için meslekleri ve kendinizi çok iyi tanımalısınız. Bu projemizle sizlere meslekleri tanıtarak yaşamınıza yön verecek en doğru tercihi yapmanıza yardımcı olmak istiyoruz” dedi.

 

-HUKUK, MUHAKEME YETENEĞİ İSTER-

İzmir Barosu Yönetim Kurulu üyesi ve Aliağa Ticaret Odası Hukuk Müşaviri Avukat Meriç kaptan, Hukuk fakültesine girmek isteyen öğrencilerin akademik, sözel ve matematiksel yeteneğe sahip olması gerektiğini ifade ederek, “Hukuk, Muhakeme yeteneği ister. Yani Olaylar ve ilkeler arasında ilişki kurup bir yargıya varabilmelisiniz. Bir hukukçunun iyi matematik bilmesinde büyük yarar var. Çünkü matematik de muhakemedir.” Dedi.

 

-OKUL VE KİTAPLARINIZLA İNATLAŞMAYIN-

Öğrencilerin mutlak üniversite eğitimi alması gerektiğini kaydeden Kaptan, “iyi bir gelecek için mutlaka üniversite eğitimini tamamlayıp, en az yüksek lisansınızı yapmalısınız. Siz Gençlerimizin başka şansı yok. Üniversite okurken de okulunuzla ve kitaplarınızla inatlaşmayın. Okulunuzu ve kitaplarınızı anlamaya çalışın” dedi  

 

Hukuk alanında kariyer yapmak isteyenlerin, bunu severek tercih yapması halinde başarılı olacağını ifade eden Kaptan, “Hukuk, Mesleğini iyi yapanlara toplumda büyük bir itibar ve saygınlık verir. Ben bu mesleği seçtiğimi için çok mutluyum. Çünkü başka hiçbir meslekte bu kadar toplumsal saygınlığı bulamazdım” dedi.

 

AVUKATLAR NE KADAR KAZANIR?

Öğrencilerin en çok merak ettiği “avukatların aylık kazancı nedir? Avukat olursak ayda ne kadar kazanabilirim” sorusuydu. Av. Meriç Kaptan, meslekte uzmanlaşmanın ekonomik kazancı da beraberinde getireceğini belirterek, “Kendi adına çalışan avukatların kazançlarını tahmin etmek oldukça zordur. Meslekte uzmanlaşmalarıyla orantılı olarak kazançları değişir. Değişik kurum ve işletmelerde çalışan avukatlar ise çalıştıkları kurumun ücret politikasına göre gelir elde ederler. Ancak Avukatlık, Adalet kurumunun önemli bir mesleğidir ve ekonomik kazançtan önce saygınlık gelmelidir” dedi.