8 Nisan 2011 Cuma

SİGORTA VE BAĞKUR'A BORCU OLANLARA BÜYÜK FIRSAT!

ALİAĞA İŞ DÜNYASI SİGORTA BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ

 

SİGORTA VE BAĞKUR’A BORCU OLANLARA BÜYÜK FIRSAT!

 

TORBA YASA KAPSAMINDA BORÇ YAPILANDIRMASI İÇİN, ALİAĞA’DA SGK’YA 733 BAŞVURU YAPILDI. 1 MİLYON 496 Bin TL TUTARINDA BORÇ YAPILANDIRILDI.

 

ALİAĞA- İZMİR (08.04.2011)-  Şubat ayında yürürlüğe giren ve kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen 6111 Sayılı Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kanunu kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçların ödenmesine getirilen kolaylıklar Aliağa İş dünyasına anlatıldı.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Aliağa Merkez Müdürlüğü ve Aliağa Ticaret Odası (ALTO) İşbirliğinde Aliağa’daki ticaret erbabı, esnaf, SMMM ve iş dünyasına yönelik “6111 Sayılı kanun ile 5510 Sayılı kanunda yapılan değişiklikler ve kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması” konulu seminer düzenlendi.

 

ALİAĞA İŞ DÜNYASI SGK YAPILANDIRMA SEMİNERİNDE BULUŞTU

SGK İzmir İl Müdürlüğü Eğitim Birimi Uzmanları Ufuk Akpınar ve Hüseyin Çağkan, Aliağa Ticaret Odası’nda düzenlenen toplantıda Oda üyelerine yasadan nasıl yararlanacakları hakkında sunum eşliğinde kapsamlı bilgi verdi.

 

Seminerin açış konuşmasını yapan SGK Aliağa Merkez Müdürü Bilgin Bilgili, prim borçlarını yeniden yapılandırmak isteyen kişi ve kuruluşların en geç 2 Mayıs 2011 tarihine kadar başvuru yapması gerektiğini belirtti. Bilgili, prim asıllarının tamamının alınacağını, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine enflasyon oranına göre belirlenen bir güncelleme yapılacağını ifade etti.

 

SGK’NIN TÜM ALACAKLARI YAPILANDIRMA KAPSAMINDA

Borçlulara sunulan imkânlar ve ödeme koşulları hakkında bilgi veren Bilgili, SGK’nın tüm alacaklarının kanun kapsamında yapılandırmaya girdiğini kaydetti. Bilgili, “Esnaf ve ticaret erbabımızla tüm vatandaşlarımızı rahatlatacak önemli bir yapılandırma sürecindeyiz. Ticaret erbabımız ve Esnafımızı, SGK’ya olan borçlarını ödemeleri için son başvuru süresi olan 2 Mayıs'a kadar kurumumuza bekliyoruz.” Dedi.

 

SGK ALİAĞA MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ’NE 733 BAŞVURU

SGK Aliağa Merkez Müdürü Bilgin Bilgili, Torba Yasa kapsamında yapılandırmadan yararlanmak için 733 kişi ve kuruluşun başvuruda bulunduğunu ifade ederek, başvurularla 1 Milyon 496 bin TL tutarında tahsilât yapıldığını açıkladı. Bilgili, “Yasa kapsamında SGK Aliağa Merkez Müdürlüğümüze 351’i işveren, 382’si Bağkurlu olmak üzere 733 başvuru yapıldı. Bu başvurularla işverenlerden 1 Milyon 168 bin, Bağkurlulardan 327 bin olmak üzere toplam 1 Milyon 496 bin Tl tutarında 6111 sayılı yasa kapsamında tahsilat yapıldı” dedi.   

 

ALİAĞA TİCARET ODASI’NDAN ÜYELERİNE ÇAĞRI: 2 MAYIS’I BEKLEMEYİN!

Öte yandan, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, oda üyelerine çağrıda bulunarak, yapılandırmada son tarih olan 2 Mayıs’ın beklenmeden, Sigorta borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularının yapılmasını istedi.

Saka, “6111 Sayılı yasa ile İş dünyamızın ve vatandaşlarımızın Kamu Kurumlarına olan borçlarına yapılandırma fırsatı geldi. Özellikle Sigorta primleriyle ilgili uzun yıllara dayanan sıkıntıların aşılması için yapılandırma süreci bir fırsat sunuyor. 7’den 70’e toplumda herkesi yakından ilgilendiren ve kangren haline dönüşmüş sigorta borçlarıyla ilgili tüm üyelerimizin ve vatandaşlarımızın SGK’ya biran önce başvuruda bulunmalarını rica ediyoruz” dedi.