19 Ağustos 2011 Cuma

NUKHET HOTAR, ALİAĞA TİCARET ODASI'NI ZİYARET ETTİ

NUKHET HOTAR, ALİAĞA TİCARET ODASI’NI ZİYARET ETTİ 

AKPARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NÜKHET HOTAR, ALİAĞA TİCARET ODASI’NI (ALTO) ZİYARET EDEREK BÖLGENİN SORUNLARI VE YATIRIM İHTİYAÇLARI HAKKINDA BİLGİ ALDI. 

AKPARTİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI NÜKHET HOTAR, ALTO BAŞKANI SAKA İLE BİR ARAYA GELDİ. BÖLGESEL SORUNLAR VE İHTİYAÇLAR MASAYA YATIRILDI 

FOTOĞRAFLI 

ALİAĞA TİCARET ODASI

ALİAĞA-İZMİR (19.08.2011)- AKPARTİ genel başkan yardımcısı Nükhet Hotar, Aliağa Ticaret Odası’nı (ALTO) ziyaret ederek bölgenin sorunları ve yatırım ihtiyaçları hakkında bilgi aldı. 

ALTO Yönetim Kurulu, AKPARTİ ilçe yönetim kurulu, Belediye Meclis üyeleri ve Aliağa eski Belediye Başkanı Tansu Kaya’nın da katıldığı ziyarette, ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Bölgede yaşanan ekonomik zorlukları ve bürokratik engellemeleri özetleyen bir brifing verdi. Nükhet Hotar, Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’ne giderek yatırımlarda yaşanan sıkıntılar hakkında Saka’dan kapsamlı bilgi aldı 

Saka’dan bölge ve sektörel sorunlar ile mevcut teşvik sisteminin yarattığı sıkıntılar hakkında bilgi alan Hotar, “Teşviklerin amacı kalkınmakta olan yerlere kalkınma için bir zemin oluşturmaktı. Teşviklerin primleri çok değişik yöntemlerle belirleniyor. Reel sektörün teşviklere bağlı olarak İzmir’de yaşadığı sıkıntılara çözüm bulacağız. Özelde Aliağa’nın, genelde Ülkenin ihtiyaçlarına göre bizim hareket kabiliyetimiz esnekliğimiz çok yüksek” dedi. 

BAVULUNU KAPAN ALİAĞA’YA GELİYOR

Aliağa’nın çok hızlı göç aldığını, yapılaşmanın çok hızlı yaşandığı ve özellikle çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşmeyen istihdam söylemlerinin gereksiz nüfus artışlarına sebep olduğunu belirten Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka “ Burada  örnek olarak bir Petkim var. Petkim yetkilileri gazetelere demeç verip (5 milyar dolarlık yatırım yapacağız, 5 bin- 10 bin kişi çalıştıracağız) diyor. Türkiye’nin dört biryanında bu demeçleri okuyanlar bavulunu kapıp Aliağa’ya geliyor. Nüfus hızla artıyor. Ekonomik sosyal problemler artıyor. Bu tür söylemlere dikkat edilmeli. Aliağa’da gizli işsizler artıyor. Yatırımın sonunda istihdam gerçekleşmeyince de büyük çöküntü yaşanıyor” dedi. 

TEŞVİKLERİN AVANTAJI YATIRIM HESAPLAMALARINDA ORTAYA ÇIKIYOR

Manisa’ya verilen teşviklerin Aliağa organize sanayi bölgesinde yatırımlar konusunda sıkıntı yarattığına değinen Saka “Genel bölge teşvikinden vazgeçilip sektörel teşvike dönülmeli. Ben Aliağa’da tekstil, tarım gibi sektörlere teşvik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama diğer taraftan demir çelik, enerji gibi sektörlerde o kadar büyük bir sorun yok. Aliağa’da yatırımların bölgenin mevcut yapısı, gelişme dinamikleri, liman ve vb lojistik imkanlar dikkate alınarak planlanıp gerçekleştirilmesinde fayda var” dedi. 

LOJİSTİK KÖY KANUNU ÇIKARTILMALI

Aliağa hızla büyüyen sektörel değişikliğe uğrayan bir yer olduğunu ve zamanında yapılmayan planlar yüzünden limanlara gelen konteynırlara konulacak yer bulunamadığını kaydeden Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka “OSB kanunundan kaynaklanan çeşitli sıkıntılar var. Bunu Bakanlık yetkilileri de biliyor. Aynı şekilde şimdi, çıkması gündemde olan Lojistik Köy yasasında da yaşamak istemiyoruz. Lojistik köy konusunda; Bölgelerin mevcut yapısına ve ulaşım ağlarına göre konumu dikkate alınarak rantabl yatırımlar yapılmalı. Bu konuda en uygun bölgenin de Aliağa olduğunu düşünüyorum. Aliağa Ticaret Odası olarak bu süreçte yapılacak olan her çalışmaya aktif katkı vermeye hazırız” dedi. 

Ak Parti genel başkan yardımcısı Nükhet Hotar, Aliağa’nın Sadece İzmir için değil, Türkiye açısından da son derece önemli bir ilçe olduğunu ifade ederek, “Sizlerden aldığım bölgesel beklentiler ve ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitli çalışmaların yapılması için elimden gelen desteği vereceğim. Bu tür ziyaretlerin çok faydalı olduğuna inanıyorum. Odalarımızla, Sivil toplumla diyaloglarımızla yatırımları en sağlıklı şekilde gerçekleştirmek istiyoruz.” Dedi. 

Ziyaretin Sonunda ALTO Başkanı Saka, Nükhet Hotar’a Aliağa’da ev hanımları tarafından el emeği üretilen hasır broş ve günün anısına plaket hediye etti.