6 Ocak 2013 Pazar

DAHA İYİ BİR ALİAĞA İÇİN KURUMLAR ARASI DİYALOG GELİŞTİRİLMELİ - Basın BülteniALİAĞA TİCARET ODASI KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ

DAHA İYİ BİR ALİAĞA İÇİN KURUMLAR ARASI DİYALOG GELİŞTİRİLMELİ

Aliağa Ticaret Odası(ALTO), Aliağa’nın daha planlı ve kontrollü gelişen bölge olması için siyasilerden bürokratlara, kurum ve kuruluşlardan sivil toplum örgütlerine birlikte hareket etmenin ve bölgesel etkinliği olan bir güç olabilmenin önemine dikkat çekti

Manisa lobi faaliyetlerinde oldukça başarılı

Manisa'nın birçok anlamda devlet desteği aldığını, bunu il ve ilçeler genelinde birlikte hareketle siyasi irade ile başardıklarını ifade eden Başkan Saka Aliağa'ya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:”Aliağa ilçe olarak ülkenin en hızlı gelişen bölgelerinden biri durumunda. Plansızlıklar ve plansızlıklardan doğan ilçe sorunları bulunuyor. Dolayısıyla iki konunun üzerine aynı anda gidilmeli. Bunlardan birincisi var olan ilçe sorunları çözülmeli, ikincisi de bundan sonraki planlamaların yerelde yapılarak merkeze sunulması. Ben daha iyi bir Aliağa'ya giden yolun bu iki unsurdan geçtiğine inanıyorum. Ancak şunu da biliyorum ki bu sadece tek kurumun ya da bir iki kurumun bir araya gelmesiyle mümkün olmaz. Lobi faaliyetleri ile siyasilerden, yerel yönetimlere, sivil toplum örgütlerine, sanayiciye ve esnafa kadar bir birliktelik, bir kültür oluşturulması gerekiyor. Böylelikle daha iyi, vizyonu olan bir Aliağa'ya kavuşuruz” dedi.

Aliağa ve limanlar konusunda 2012’de olumlu gelişmeler yaşandı

ALTO Başkanı Adnan Saka 2012 yılı boyunca lobi faaliyetlerinde bulunduklarını, bazı organizasyonlar gerçekleştirdiklerini ve Aliağa ile ilgili olumlu gelişmelerin oluştuğunu belirtti. 2012 yılı boyunca olumlu sonuç elde ettikleri konulara değinen Başkan Saka:”Aliağa liman sorunları ile ilgili yapılan toplantılar ve ziyaretler sonucunda; liman yollarındaki çukurlar vb. sorunlar Aliağa Belediyesi tarafından düzeltildi. Aliağa limanlarını kullanan firmaların Gümrük Müdürlüğünden kaynaklı teminatlı araç kullanımına ilişkin doğan ek maliyetten dolayı şikayeti bulunuyordu. İzmir Gümrük Müdürlüğü’nün de katıldığı toplantıda sorunlar aktarıldı, kısa süre sonra soruna çözüm üretilebildi. Aliağa liman yollarında ve çevreyoluna bağlantı konularında bakanlık nezdinde siyasi partilerle işbirliği ile yapılan görüşme ve yazışmalar sonucunda, sorunlar TBMM’nde görüşülmek üzere birinci eylem planı olarak gündeme aldırıldı. Süreç devam ediyor. Aliağa liman bölgesinde yaşanan sıkıntıların ve gelişmelerin İzmir Valiliği’nce bilinmesini sağlamak ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın hazırladığı 2014-2018 İzmir Bölge Planına Aliağa ile ilgili gelişme ve planlamaları dahil etmek için İzmir Kalkınma Ajansı Yatırım Ofisi ve Genel Sekreterliği ile görüşmeler yapıldı ve Aliağa’nın 2014-2018 İzmir Bölge Planında pilot ilçe olma konusunda gelişmeler oldu. Süreç devam ediyor, biz de süreci takip ediyoruz” dedi.

Aliağa’ya üniversite kurulması konusunu ilgililerin gündemine taşıyabildik

Milletvekili, siyasi ve üniversitelerle yapılan görüşmelerinin de bulunduğunu belirten Başkan Saka bu faaliyetleri ile elde ettikleri olumlu gelişmeleri şöyle aktardı:”Aliağa’nın sosyal, ticari, ekonomik ve sanayi ağırlıklı eksikliklerini ve yaşanan sorunların raporlandığı dokümanları ilgililere ilettik. Bu sayede Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin(ALOSBİ) yatırımlara açılması için gelişmeler yaşandı ve ALOSBİ’de yatırım görüşmeleri hız kazandı. Yapılması planlanan demiryolu projesinde ALOSBİ’ye de ulaşılabilirliği sağlayacak bir istasyon ilave edilmesini sağladık. Aliağa’ya üniversite kurulmasına ilişkin Ege Üniversitesi Rektörü ile yapılan görüşmelerde bazı gelişmeler oldu. Ege üniversitesi rektörü Aliağa’da başlangıçta bir yüksekokul olmak kaydıyla Aliağa’da bir yapılanma olabileceğini, ihtiyaçlar doğrultusunda da fakülteye dönüşebileceğini belirtti. Aliağa Belediyesi’ni iki kez odamıza davet ederek ortak meclis toplantısı düzenledik ve üniversite, liman, altyapı sorunlarının çözümüne ilişkin faaliyetler belirledik. Üniversitenin bina konusu ve yer konusunun dernek kurma yoluyla hazineden tahsisi hususunu çözüme kavuşturabilmek için çalışmalarda bulunmak için ortak çalışma komisyonları oluşturulmuş olup süreç devam ediyor” dedi.

Lobi faaliyetlerinin ve kurumlarla, siyasilerle, ilgililerle olan diyalogların Aliağa’nın yararına olduğunu ifade eden ALTO Başkanı Adnan Saka 2013 yılı boyunca da bu tür faaliyetlerine Aliağa’nın yararları doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi.   

Haber Fotoğrafları:

Adnan Saka foto


Ömer Gül
Basın Sorumlusu
 
Kazım Dirik Mah. 262 Sk. No:29
35800 Aliağa - İZMİR
**********************************
Tel     : +90 232 616 41 51
Fct     : +90 533 416 14 57
**********************************