18 Şubat 2013 Pazartesi

ADNAN SAKA:"KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ'Nİ İLÇEMİZDE GÖRMEK İSTERİZ" - Basın BülteniADNAN SAKA:”KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ’Nİ İLÇEMİZDE GÖRMEK İSTERİZ”

KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ SANAYİ İLE İŞBİRLİĞİ ARAYIŞINDA

İBRAHİM ATİLLA ACAR:”TÜRKİYE’DE MESLEKLER ÇEŞİTLENDİRİLMELİ”

Katip Çelebi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Attila Acar, Aliağa’nın sanayi yapısının ve gelişiminin etkileyici, yüksekokul ya da fakülte olmayışının ise büyük eksiklik olduğuna dikkat çekti. Acar’a ziyarette Katip Çelebi Üniversitesi’nden İşletme Bölüm Başkanı Doç Dr. Nezih Metin Özmutaf, öğretim üyesi Doç Dr. Akif Tabak ve fakülte sekreteri Beytullah Musmul da eşlik etti.

İbrahim Atilla Acar:“Meslek eğitiminde yeni projeler üretmeliyiz”

Aliağa Ticaret Odası’nı (ALTO) ziyaret eden ve Aliağa ile ilgili araştırma yaptıklarını belirten Acar, “Aliağa, sanayi yapısı ve gelişimi ile büyük dikkat çekiyor. Biz de üniversite olarak böyle bir bölgenin incelenmesi gerektiğinden yola çıkarak araştırma yamaya başladık. Araştırmalarımız eğitim ve sanayi odaklı olduğundan, incelemelerimiz de daha çok bu alanlarda oldu. Aliağa’nın gelişimi etkileyici iken, bu gelişimin temelini oluşturacak ara elemanların eğitimi için yeteri kadar eğitim kurumu olmayışı ise olumsuz bir durum olarak karşımıza çıktı. Aliağa’nın bu eksikliğinin giderilmesi, sanayici ve ülke açısından büyük önem taşımaktadır. Mesleki eğitimdeki yetersizlikleri Aliağa’ya indirgemek yanıltıcı olabilir. Bugün Almanya’ya baktığımız zaman 600 meslek dalı olduğunu görüyoruz, ancak Türkiye’de bu sayı 186” dedi.

Adnan Saka:“Meslek eğitiminde Almanya’yı model alabiliriz”

ALTO Başkanı Adnan Saka Aliağa’da sanayicinin ara eleman bulma konusunda büyük sıkıntı çektiğini söylerken bu konunun, üniversitelerin ilçeye gelmesi, yüksekokul ya da fakülte kurulması ile çözüleceğini belirtti. Katip Çelebi Üniversitesi’nin ALTO’yu ziyaret ederek ilçenin sanayisi ve ekonomik yapısı ile ilgili bilgi almalarının memnuniyet verici olduğunu ifade eden başkan Saka,    “Bu araştırmalar ve incelemeler sonucunda bölgemizdeki teknik eleman konusunda yaşanan sıkıntılar açığa çıkacak ve tüm kamuoyunca bilinecektir. Bu yüzden bu araştırmaların oldukça önemli olduğuna inanıyorum. Önemli olan sürecin hızlı işlemesidir. Çünkü Aliağa çok hızlı gelişirken eğitim sosyal gelişmeler sanayinin gelişme hızını yakalayabilmiş değildir. Biz oda olarak mesleki eğitim konularında elimizden geleni yapmaya hazırız ve mesleki eğitim konularında bazı çalışmalarımız da bulunuyor. Umarız üniversite, yerel kurumlar ve sanayiciler bir arada hareket ederek bu ciddi sorunun Aliağa’da çözülmesini sağlayabiliriz” dedi.

Saka:“Katip Çelebi Üniversitesi’nin İzmir’in kuzeyinde yer almasını önemsiyoruz”

Devletin bu güne kadar üniversiteleri hep İzmir’in güneyine yapmasından yakınan Başkan Saka, bu durumun İzmir’in kuzeyinde bir eğitim boşluğu doğmasına neden olduğunu belirtirken, Katip Çelebi Üniversitesi’nin İzmir’in kuzeyine yapılmış bir üniversite olmasının önemine dikkat çekti.

Haber Fotoğrafları:

Toplu Ziyaret Foto 1

Toplu Ziyaret Foto 2

Özmutaf(Sol) – Adnan Saka – Acar(Sağ)


Ömer Gül
Basın Sorumlusu
 
Kazım Dirik Mah. 262 Sk. No:29
35800 Aliağa - İZMİR
**********************************
Tel     : +90 232 616 41 51
Fct     : +90 533 416 14 57
Fax    : +90 232 616 67 72
Web   : www.alto.org.tr
**********************************