7 Şubat 2013 Perşembe

ALİAĞA ENERJİ ÜRETİMİNDE ZİRVE YÜRÜYÜŞÜNDE - Basın Bülteni


ALİAĞA ENERJİ ÜRETİMİYLE DİKKAT ÇEKİYOR

ALİAĞA ENERJİ ÜRETİMİNDE ZİRVE YÜRÜYÜŞÜNDE

ALİAĞA ENERJİ ÜRETİMİNDE 6 BİN MEGAVATA YÜRÜYOR

Aliağa Ticaret Odası(ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka Aliağa’da enerji yatırımlarının çok hız kazandığını ve yapılacak yatırımlarla çok kısa süre içinde 6 bin megavat üretim yapılacağını belirtti.

Saka:“Enerji sektörü yükselirken insan kaynağı sorunu çözülmeli, çevreci politikalar uygulanmalı”

Yatırımların tamamlanmasıyla İstanbul Avrupa Yakası kadar enerji üretiminin yapılacağı Aliağa’da yatırımların planlı ve eğitim sektörü ile eşgüdümlü ilerlemesi gerektiğini belirten Başkan Saka Aliağa Elektrik Üretim Anonim Şirketini(EÜAŞ) ziyaret ederek bölge hakkında güncel ve detaylı bilgilere ulaştıklarını söyledi. Başkan Saka:”Ağır sanayi ve enerji bölgesi Aliağa bugün başta limanları, demir çelik ve kimya sektörü olmak üzere sanayi yapısı ile İzmir’in en önde gelen ilçesi olduğu gibi ülke ekonomisine de önemli katkı sağlıyor. Böyle sanayi yapısının var olduğu bir yerde enerji sektörünün gelişmesi de kaçınılmaz bir durum olarak karşımızda duruyor. Nitekim Aliağa’nın gelişim sürecine baktığımız zaman bugün EÜAŞ’tan aldığımız bilgiler doğrultusunda 3500 megavatın üzerinde bir üretim yapıldığını görüyoruz. Yatırımları devam eden firmaların üretecekleri enerji dikkate alındığı zaman kısa süre içinde 6 bin megavatlık bir üretim söz konusu olacak. Enerji yatırımlarının hızlı olduğu bu süreçte EÜAŞ ile yapmış olduğumuz ziyarette insan kaynağı konusunda planlı hareket etmemiz ve yatırımların çevre sağlığını gözeterek yapılması gerektiğini söyledik” dedi.

Coşkun:“Eğitim ve Planlama konularında birlikte hareket edeceğiz”

EÜAŞ İşletme Müdürü Lütfi Coşkun Aliağa Ticaret Odası’nın bölgeye olan ilgisinin dikkat çekici olduğunu söylerken:”Biz uzun bir çalışma sonunda Aliağa’daki enerji üretimlerini, taleplerini ve kullanım miktarlarını derleyerek bir veritabanı oluşturuyoruz. Gördük ki Aliağa’da potansiyel oldukça yüksek. Yeni yatırımlarla Aliağa ülkenin beklide en önemli enerji merkezi haline gelecek. Peki bu süreç nasıl yönetilmeli, insan kaynağı nasıl sağlanmalı, yeni teknolojiler nasıl transfer edilmeli diye düşündük. Eğitim konusu başta olmak üzere projelerimiz var. Bu projelerde Aliağa Ticaret Odası ile birlikte hareket ederek etkili sonuçlar elde etmeye çalışacağız. Planlamanın doğru yapılması ve yatırımların çevreyi koruması konularında da ortak girişimlerimiz olacak” dedi.

Haber Fotoğrafları:

Adnan Saka – Lütfi Coşkun  

Toplu Foto


Ömer Gül
Basın Sorumlusu
 
Kazım Dirik Mah. 262 Sk. No:29
35800 Aliağa - İZMİR
**********************************
Tel     : +90 232 616 41 51
Fct     : +90 533 416 14 57
Fax    : +90 232 616 67 72
**********************************