28 Mayıs 2013 Salı

Fwd: 2. ALİAĞA DEMİR ÇELİK ZİRVESİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

ALİAĞA’DA 2. DEMİR ÇELİK ZİRVESİ

2. ALİAĞA DEMİR ÇELİK ZİRVESİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Aliağa Ticaret Odası’nda(ALTO) geçtiğimiz Salı(28 Mayıs 2013) tarihinde gerçekleşen ve sektörün liderlerini bir araya getiren Uluslararası 2. Aliağa Demir Çelik Zirvesi’nde sektörü yakından ilgilendiren konular ele alındı.

ALTO’da gerçekleşen zirveye Güney Afrika, Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Rusya ve A.B.D.’nin yanı sıra Türkiye’den de sektörün önde gelen firmaları katıldı.

Bölgenin Uluslararası Tanıtımı Yapılmalı

Sanayinin gelişmiş toplumlarda sosyal yaşamı da düzenlemesi gerekliliğine inandığını ifade eden ALTO Başkanı Adnan Saka 2. Aliağa Demir Çelik Zirvesi’ni gerçekleştirme nedenlerini de şöyle aktardı:”Biz ilçemizin en önemli sanayi kollarından olan demir çelik sektörünü başlangıç olarak seçtik. Aliağa demir çelik sektörünün bölgemize ve ülke ekonomisine etkisinin ne denli önemli olduğunu biliyoruz. İstedik ki bölgemizin uluslararası tanıtımını yapalım. Sonuç olarak EBY Summit CEO’su Yaşar Şuşek ile birlikte yaptığımız çalışmalar sonucunda bu yıl ikinci kez bu zirveyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. İkinci yılında 100’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştirdiğimiz bu zirvenin üçüncüsünü de daha kapsamlı hale getirerek demir çelik firmalarının potansiyel alıcıları ile buluşmaları sağlamak için çalışacağız” dedi.

Adnan Saka:”Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi gerçekleştireceğiz”

8 Ekim 2013 tarihinde Liman Yönetimi ve Lojistik konulu bir uluslararası bir zirve daha planladıklarını belirten Başkan saka Enerji ile ilgili de çalışma yaptıklarını, üyelerinden destek geldiği sürece Aliağa’nın geleceği için daha önemli çalışmalar yapacaklarını ve projeler üreteceklerini söyledi.

Türkiye Çelik Sektörü Yükselişte

Demir çelik sektörü ile ilgili gelişmeleri istatistiklerle aktaran Türkiye Demir Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan 2023’e giden yolda doğru teknolojilerle doğru yatırımların yapılmasıyla Türkiye’nin çelik üretiminde dünya sıralamasında oldukça iyi yerlere gelebileceğini belirtti.

Dr. Veysel Yayan:“Aliağa Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası olarak hizmet vermeli”

Geçen yılki zirvede ağır sanayi ve enerji bölgesinin Aliağa’da ticaret ve sanayi odası olmamasına şaşırdığını belirten Yayan, “Aliağa Ticaret Odası’nın, Ticaret ve Sanayi Odası olarak hizmet vermesi gerektiğini yineledi. Görüyoruz ki demir Türkiye ekonomisine önemli katkı sağlayan demir çelik firmalarının birçoğu Aliağa’da faaliyetlerine devam ediyor. Ancak almaları gerektiği gibi hizmetleri Aliağa’da ticaret ve sanayi odası olmadığı için alamıyor. Bu durumun fazla geçemeden çözüleceğini umuyorum” dedi.

Dr. Mustafa Kemal Yılmaz:“Çelik Piyasasında Belirleyici olmak için çalışıyoruz”

Zirveye Borsa İstanbul da katılırken, Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin çelik üretiminde önemli bir noktada olduğunu ifade eden Yılmaz Borsa İstanbul olarak önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını ve başarılı oldukları takdirde demir çelik sektörünün de desteğiyle çelik piyasasının belirlendiği bir Borsa olacaklarını söyledi. Halka arz ile demir çelik sektörünün sürekliliği olan bir gelir elde edebileceğini aktaran Yılmaz finansa ulaşmanın sıkıntılı olduğu süreçte halka arz ile sektöre önemli kaynak girişi de olabileceğini belirtti.--
Ömer Gül
Basın Sorumlusu
 
Kazım Dirik Mah. 262 Sk. No:29
35800 Aliağa - İZMİR
**********************************
Tel     : +90 232 616 41 51
Fct     : +90 533 416 14 57
**********************************